Ailece Gidebileceğiniz Ankara Parkları

Hafta sonları için bir plan yapıp ailece dışarı çıkmak istediğinizde içlerinden birini seçeceğiniz Ankara parkları ailenizle birlikte güzel vakit geçirmek için en ideal yerler arasında bulunuyor.

Şehirlerdeki artan nüfus ve nüfus artışına bağlı olan trafik çoğu zaman insanların yoğun bir haftadan sonra dışarı bile çıkmak istememesine sebep olabiliyor. Dışarı çıkıp şehrin gürültüsü ve kalabalığı içinde bir aktivite yapmanın pek de çekici gelmediği durumlarda evde sakin bir hafta sonu geçirmek daha mantıklı gelebiliyor.

Ancak hafta sonu etkinlikleri için yapılabilecekler hem şehrin içinde hem de gürültüden uzakta ve sakin bir atmosferde de mümkün olabiliyor. Ankara’nın birbirinden güzel parklarının sunduğu yeşil alan ve sakin atmosfer ailenizle birlikte huzurlu bir hafta sonu geçirmeniz için çok uygun adresler. Biz de sizin için “Ailece Gidebileceğiniz Ankara Parkları listesini yapmakta hiç gecikmedik!

İşte Ailece Gidebileceğiniz Ankara Parkları

50. Yıl Parkı

50.yıl parkı

Ankara’nın tepelerinden birine konumlanmış olan park ailenizle birlikte güzel bir hafta sonu geçirmek için gidebileceğiniz yerlerden biri. Aslında ulaşımının da kolay olması sebebiyle yaz akşamlarında bir kahve içmek için bile gidilebilir. Çankaya’da bulunan parkın içinde çocukların oynayabileceği alanlar, yürüyüş yapılabilecek yollar ve bir şeyler yemek ya da içmek için mevcut bulunan kafeler de var. Huzur veren peyzajı sayesinde huzurlu bir atmosferin içinde olmanın tadını çıkarırken dinlendiğinizi de hissedeceksiniz. Küçük yaştaki çocuklar için bulunan oyun alanlarında çocuğunuzun da eğlenmesi ve hatta başka çocuklarla birlikte oynayarak sosyalleşmesi de mümkün. Gitmeyi düşündüğünüz parklar listesinin başına siz de 50. Yıl Parkı’nı koyabilirsiniz.

Botanik Parkı

botanik parkı

Şehrin tamamen merkezinde sayılabilecek lokasyonuyla ulaşımı en kolay olan Ankara parklarından biri olan Botanik Park binaların arasında kalmış olsa da içerisi yeşillik dolu olan alanıyla adet bir huzur bahçesi sayılabilir. Piknik yapmak için çok elverişli alanları bulunan, bol bol ağaç ve oksijenin olduğu ortamıyla ailenizle birlikte yapmak isteyeceğiniz bir hafta sonu planın parçası olabilir. İçinde bulunan küçük göletiyle de ayrı bir hava katan Botanik Park hafif yürüyüşler yapmak isteyenler için de uygun bir ortam sunuyor. Şehrin kalabalığından ve karmaşasından uzakta bir hafta sonu geçirirken evinizden çok da uzak yerlere gitmek istemiyorsanız Botanik Park tam size göre olabilir.

Seğmenler Parkı

seğmenler parkı

Özellikle Ankaralılar’ın birçoğunun anılarının olduğu bu parkta ailenizle birlikte vakit geçirmek isteyebilirsiniz. Alabildiğine yeşilliği barındıran parkın çimlik alanlarına uzanıp rahatlayabilir, içinde dolaşarak yürüyüş yapabilirsiniz. Güzel ve büyük havuzun etrafında oturup suyun ve yeşilin tadını çıkarabilirsiniz. Soğuk kış aylarında bile kar yağdığı zamanlarda ayrı bir güzelliği olan bu parka birer bardak sıcacık salep alıp gelmek ve sonrasında da doya doya kar topu oynamak çok iyi bir fikir olabilir. Genellikle genç bir kesimin ortamını oluşturduğu Seymenler Parkı bu açıdan da oldukça keyifli bir yer oluyor. Şarkı söyleyen ve neşeyle sohbet eden Ankara gençlerinin canlı ve dinamik enerjisine katılmak da hafta sonunuzu güzelleştirecek bir sebep. Hafta sonu planları yaparken gezmek isteyebileceğiniz parkların arasında Seymenler Parkı da bulunmalı.

Kuğulu Park

kuğulu park

Adı anılmadan geçilmeyecek olan Ankara parkları arasında olanlardan biri de Kuğulu Park. Küçük bir park olmasına rağmen içinde bulunan kuğuların güzelliğini izlemek için her zaman Ankara’nın en çok ziyaret edilen parklarından biri olan Kuğulu Park’ta ailece bir şeyler içmek istersiniz diye bulunan bir kafesi de var. Çayınızı, kahvenizi hemen paralelinde bulunan Tunalı Hilmi Caddesi üzerinden de alabileceğiniz Kuğulu Park’ta bir şeyler içerken biraz sohbet etmek ve zarafet abidesi olan kuğuların küçük havuzun içinde süzülüşlerini izlemek insanı dinlendirmeye yetiyor gerçekten. Ayrıca kuğuları beslemek için alacağınız simitlerle çocuklarınıza hayvan sevgisi de aşılayabilirsiniz. Aklınızda olması gereken Kuğulu Parkı bir hafta sonu ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Ahlatlıbel Tesisleri Parkı

ahlatlıbel tesisleri

Geniş bir arazide yer alan park sadece piknik ve yürüyüş yapmak için değil, sosyal bazı aktiviteler için de imkan barındırıyor. Otoparkı da bulunan alanın içinde mangal yapmanın yasak oluşu fazladan bir kirliliğin göze çarpmasını engelliyor. Yanınızda yiyecek içecek getirebileceğiniz gibi orada bulunan kafeleri de tercih edebilirsiniz. Hem sakin hem de eğlenceli bir hafta sonu planı yaptıysanız paintball oynayabileceğinizi de söyleyelim. Ahlatlıbel Tesisleri Parkı içinde yer alan paintball etkinliği sayesinde parkta geçireceğiniz vaktin bir kısmını dinlenmeye bir kısmını da eğlenceye ayırabilirsiniz. Ailece yapılacak spor gibi başka faaliyetlere de imkan tanıyan parkın ait olduğu tesislerden yararlanarak hafta sonunuzu oldukça yoğun bir programdan oluşturabilirsiniz. Eğlencenin ve doğanın iç içe olduğu Ahlatlıbel Tesisleri Parkı da ziyaret etmek isteyeceğiniz Ankara parkları arasında olabilir.
Ahlatlıbel Tesisleri’nde keyifli geçen günün ardından yemek için İncek’te yer alan ve yöresel lezzetler sunan restoranlara uğrayabilirsiniz.

Dikmen Vadisi Parkı

dikmen vadisi

Dikmen Vadisi boyunca bulunan restoranlar ve kafelere de ulaşımın da çok kolay olduğu Dikmen Vadisi Parkı geniş yeşil alanları ve ferah atmosferiyle size harika bir hafta sonu vaat ediyor. İçinde bulunan süs havuzları  ve alabildiğine ağaçlıkla istediğiniz gibi sakin bir hafta sonu geçirmenize olanak tanıyor. İçinde bulunan yürüyüş parkuru sayesinde sabahları açık havada spor yapmak istediğinizde de gidebileceğiniz Dikmen Vadisi Parkı piknik için de ideal alanlar barındırıyor. Özellikle bahar mevsimde ağaçların çiçek açtığı zamanlarda güzelliğine güzellik eklenen Dikmen Vadisi Parkı’nı yılın bütün mevsimlerinde ziyaret edebilirsiniz. Çocuklarınız etrafta rahata gezip dolaşabileceği, oynayabileceği güvenli sınırların içinde ailece iyi vakit geçirmek ve yeşilin tadını da çıkarmak istiyorsanız Dikmen Vadisi Parkı’nı da listenize eklemelisiniz.

Anfa Altınpark

anfa altınpark

Çocuklar için yapılacak bir sürü aktivitenin bulunduğu Anfa Altınpark yeşilin ve mavinin iç içe olduğu muazzam güzelliği ile ailece tercih edilebilecek parklar arasında yer alıyor. İçinde uzun yürüyüşler yapabileceğiniz kadar büyük bir arazi üstüne kurulmuş olan parkın içinde yer alan kafe restoranlar da yürüyüşleriniz arasında soluklanacağınız, bir şeyler yiyip içebileceğiniz durak noktalarını oluşturuyor. Deniz bisikleti ile eğlenceli bir gezi yapabilir ya da parkın içinde faytonla dolaşabilirsiniz. Aile bir hafta sonu planı için en uygun yerlerden biri olan Anfa Altınpark sizi şehrin gürültüsünden ve yorucu karmaşasından tamamen uzaklaştırıp ayrı bir dünyanın içine davet ediyor. Hem aktiviteli hem de dinlenceli bir hafta sonu planı için en uygun seçeneklerden biri olan Anfa Altınpark’ı gezi listenize almalı ve en kısa zamanda ailece ziyaret etmelisiniz.

Göksu Park

göksu park

Hem şehrin merkezinden biraz uzaklaşmak hem de sakin bir aktivitede bulunmak istiyorsanız Göksu Park tam size göre olabilir. En fazla bilinen Ankara parkları arasında yer alan Göksu Park aile ziyaret edebileceğiniz parklar arasında yer alıyor. Peyzajının içinde yer alan küçük göleti, bol yeşilliği ile doğal bir ortamın havasını yaşatacak olan Göksu Park’ta bisiklet ve yürüyüş yolları da bulunuyor. Ailece bisiklete binmek istediğiniz bir hafta sonu için ideal olan Göksu Park aynı zamanda mangal yakmak isteyenler için de ideal bir tercih oluyor. Siz de ailenizle birlikte güzel bir hafta sonunu yeşilliğin içinde, aktivitelerde bulunarak ve mangal keyfi yaparak geçirmek istiyorsanız Göksü Parkı mutlaka aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir